Güncel Duyurular

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on linkedin
LinkedIn

Alaca’da mültecilerle ilgili doğru bilinen yanlışlar konferansı

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Çorum Çok Yönlü Destek Merkezi ve Alaca Belediyesi, ilçedeki muhtar ile belediye çalışanlarına yönelik ‘Mültecilerle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar’ konferansı düzenledi.

Alaca Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Arslan, yaptığı açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Mültecilerle ilgili doğru bilinen yanlışlar bizleri de ilgilendiriyor. Çok başarılı ve faydalı bir konferans olacağını düşünüyoruz. Konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Katılımcılarımızın dilediği gibi akıllarına gelen ve kafalarına takılan soruların sorulabileceğini söylemek isterim.”

100’den fazla kişinin katıldığı konferansta konuşan SGDD Mültecilerin Sosyal Uyumu Projesi Koordinatörü Hanen Çiftdoğan; sığınmacı ve mültecilerle ilgili özellikle “eğitim, sağlık ve suç oranları” gibi pek çok konuda yanlış bilgi dolaştığını söyledi. SGDD olarak Türk ve mültecilerin sosyal uyumu ve kaynaşması için pek çok etkinlik düzenlediklerini belirten Çiftdoğan, 13 ilde yürütülen proje kapsamında göç ve sığınmacılarla ilgili bilgilendirme oturumları gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Sosyal uyum için yerel yönetimlerin önemine işaret eden Çiftdoğan, “Özellikle muhtarlar, mahallelerinde birinci elden duydukları, gördükleri ya da şahit oldukları gerginliklerin çözümünde ve önlenmesinde önemli rol oynuyor. Bu sebeple, toplumda ağızdan ağıza yayılan, aslında doğru olmayan ve bu yüzden “doğru bilinen yanlışlar” adını verdiğimiz konularla ilgili bu toplantıları gerçekleştiriyoruz. Bu sayede, mülteci ve sığınmacı konusunda yanlış anlaşılmayı en aza indirmeyi hedefliyoruz” dedi. Konuşmanın sonunda konferans, karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.

Sohbeti Başlat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhabalar
Nasıl Yardımcı Olabilirim ?