Evlendirme Hizmetleri

 

1-EVLENME EHLİYET BELGESİ: İlçe Nüfus Müdürlüğünden veya Belediyemiz evlendirme memurluğundan temin edilecektir. Eşler belediyemiz evlendirme memurluğuna beraber başvuru da bulunmaları gerekmektedir. Çiftlerden birinin ALACA BELEDİYESİ sınırları içerisinde ikamet etmesi ZORUNLU’dur.

2-NÜFUS CÜZDAN ASILLARI:Fotoğraflı ve kişinin son medeni  halini gösterir şekilde olacaktır. 

3-VESİKALIK FOTOĞRAF:Dört’er adet ön cepheden çekilmiş , sivil kıyafetli ve kişilerin son halini gösterir şekilde olacaktır. Fotokopiyle çoğaltılan fotoğraflar işleme alınmayacaktır.(Evlenme izni alacaklar için beş adet fotoğraf gerekir.)

4-SAĞLIK RAPORU: Çiftler istenilen Belgelerle Memurluğumuza  müracaat ettikten sonra MEMURLUĞUMUZDA DÜZENLENECEK OLAN SAĞLIK RAPORU ile AİLE HEKİMLİĞİNE  sevk edilecektir.

5-SOYADI DİLEKÇESİ: Soyadını kullanmak isteyen bayan vatandaşların başvuru esnasında memurluğumuzdan dilekçe alarak, doldurulup vermeleri gerekmektedir.

Müracaatta Çiftler birlikte bulunacaktır.

16 (Onaltı) yaşını dolduran erkek ve kadın mahkeme kararı ile evlenir.

17(Onyedi) yaşını dolduran erkek ve kadın anne baba izni ile evlenir. Anne Baba müracaata rıza belgesi imzalamak üzere nüfus cüzdanlarının aslı ile birlikte hazır bulunacaktır. Anne Baba müracaata gelemeyecekse Noterden Muvafakatname getirecektir. Anne ve babadan birinin ölmüş olması halinde sağ olan veya boşanma halinde velayet verilmiş olan tarafın imzası yeterlidir.

18(Onsekiz) yaşını dolduran mahkemece koruma altına alınmamış olan  erkek ve kadın başka bir kimsenin rızası ve iznine bağlı olmaksızın evlenir. 

-Boşanan veya eşi ölen bayanın yeniden evlenebilmesi için boşanma veya eşinin ölüm tarihinden itibaren 300 (Üçyüz)  gün sürenin geçmesi gerekir. Bu süre (iddet müddeti)  dolmamış ise iddet müddetinin kaldırılması için mahkeme kararı gerekir.

1) Evlenme Ehliyet Belgesi( Ehefahigkeitszeugnis):Uluslar arası Evlenme Ehliyet Belgesi Çok dilli veya Apostilli değil ise, Noter tasdikli Türkçe açıklamalı Dışişleri Bakanlığından onaylı olacaktır.

2) Doğum Belgesi (Geburtsurkunde):Çok dilli değil ise Noter tasdikli Türkçe Açıklamalı olacaktır.(Formül A)

3)Nüfus Cüzdanı veya Pasaportun Yeminli Tercüman tarafından Türkçe’ ye tercüme edilmiş ve Noter tasdikli olacaktır.

4)Vesikalık Fotoğraf: Beşer adet, ön cepheden çekilmiş, sivil kıyafetli ve kişilerin son halini gösterir olacaktır.

NOT: Çifte Uyruklu vatandaşlarımıza Türk Vatandaşı olarak işlem yapılır. 

 Ayrıca Fas uyruklu kişiler için  Fas Konsolosluğundan Bekarlık Onay Belgesi almaları ve Belediyemiz Evlendirme Memurluğuna ibraz etmeleri zorunludur. Dışişleri Bakanlığından onaylı olacaktır.)   

 

ÇİFTLERİMİZE MUTLULUKLAR DİLERİZ ... 

Sohbeti Başlat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhabalar
Nasıl Yardımcı Olabilirim ?