“TOPRAĞA FİDAN, GELECEĞE MEYVE”

“TOPRAĞA FİDAN, GELECEĞE MEYVE” proje kapsamında Dr. Dedekargınoğlu ilkokulu okul bahçesine 46 adet meyve fidanı dikimi gerçekleştirildi.
Hafta içerisinde gerçekleştirilen programa Kaymakam Kürşad Atak, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, Milli Eğitim Müdürü Cengiz Kılınç, Okul Müdürü Halil Gülşen, müdür yardımcıları, öğretmenler, öğrenciler, yardımcı personel ve velileri katıldı.
Proje kapsamında okul bahçesine elma, ayva, armut, ceviz, dut, kayısı, erik ve vişne fidanları diktik. Belirlenen fidan çukurlarının kazılması ve dikimde Alaca Belediyesi ekipleri yardımcı olurken, fidan maliyetlerini öğretmenler ve okul personeli aileleri adına fidan bağışı yaparak karşılandı. Ayrıca fidanların temin edildiği Elmas Çiçekçilik (Akif Elmas) 6 adet fidanla projeye destek oldu.
Bu güzel etkinliğe destek veren sayın Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, öğretmen, öğrenci veli ve personelimize, fidan bağışı yapan herkese okul yönetimi adına teşekkür ediyoruz. diyen Okul Müdürü Halil Gülşen; “ Doğanın bize cömertçe verdiği hediyeleri düşünürsek bizim de ona karşılığını vermemiz gerekir. Doğaya verilebilecek en güzel hediye ağaç dikmektir.
Bir fidanı toprakla buluşturmak, büyüyüp yeşermesini sağlamak kendimiz ve çocuklarımızın geleceği için yapmamız gereken en önemli görevlerden biridir.
Yaşamımızın devam etmesi için gerekli olan oksijenin büyük bir bölümünü ormanlar sağlar. Yapılan araştırmalara göre yetişkin bir çam ağacı, 40 kişinin bir saatte havaya verdiği karbondioksiti 1 saatte oksijene dönüştürür. 1 hektar çam ormanı yılda 30 ton oksijen üretir.
Ormanlar sadece oksijen kaynağı değildir. Ormanlar erozyonu, kuraklığı önler, dalından, yaprağından, gövdesinden birçok ürün elde edilir, kökleriyle su tutarak sellerin oluşmasını engeller, gürültüyü azaltır, beden ve ruh sağlığımız üzerine olumlu etkileri vardır. Bütün bu faydaları düşündüğümüzde ormanları korumanın ve ağaç dikmenin önemini daha iyi anlayabiliriz.
Çevremizde ormanlık alanların oluşturulması için ağaç dikim çalışmaları giderek artıyor. Hemen en yakın bölgeye gidip bir fidan dikebilir, bu kutsal göreve çocuğunuzla birlikte eşlik edebilir ve tertemiz bir hava için katkıda bulunabilirsiniz.
Sadece tek bir fidan bile dikerek yeni bir yaşamın başlangıcını sağlayabilirsiniz.” diye konuştu.

Sohbeti Başlat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Merhabalar
Nasıl Yardımcı Olabilirim ?