Kategoriler
Haberler

Millet Bahçesi çalışmaları sürüyor

Alaca Belediyesi tarafından yapımı devam eden Millet Bahçesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Çevre düzenlemesi, peyzaj ve ana bina içerisinde yapım çalışmaları devam ediyor.

Kategoriler
Haberler

Yol, kaldırım ve kilittaşı çalışmalarımız Özhan Mahallesi’nde devam ediyor

Alaca Belediyesi, alt yapı çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği kaldırım, yol ve kilittaşı çalışmalarımız Özhan Mahallemizde devam ediyor. Ekiplerimiz sokak aralarındaki çalışmalarını sürdürüyor.
Kategoriler
Haberler

BAŞKAN ŞALTU, ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİNE ORTAK OLDU

Belediye Başkanımız Halil İbrahim ŞALTU, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yıl sonu karne dağıtımında Dr. Ali Dedekargınoğlu İlkokulu öğrencilerinin sevincine ortak oldu.
Karne dağıtım töreninde Kaymakam Hicabi AYTEMÜR, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz KILINÇ ve daire amirleri yer aldı.
Kategoriler
Haberler

Yasin Hatipoğlu’ndan ilçemize ziyaret

Eski Belediye Başkanlarımızdan ve Refah Partisi Eski Milletvekili Yasin HATİPOĞLU Alaca ilçemizi ziyaret etti. Cumhuriyet Meydanı’nda Kaymakamız Hicabi AYTEMÜR, Belediye Başkanımız Halil İbrahim ŞALTU, Alaca Esnaflarından İsmet YAYDEMİR ve Alacalı hemşerilerimizle çay içti.
Kategoriler
Haberler

Demirci ustası Özdemir’den Başkan Şaltu’ya hediye

İlçemiz Kalecikkaya Köyü’nde ikamet eden ve 68 yıldır demircilik yapan Usta Ferhat Özdemir, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu’ya kendi eliyle yaptığı nacağı hediye etti.

Kategoriler
Haberler

Alaca Deresi temizleniyor

Alaca Belediyesi, DSİ işbirliği ile Alaca’nın ortasından geçen dere de temizlik çalışmalarını yürütüyor. Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde ekiplerimiz, çevreye rahatsızlık veren Alaca Deresi’ni temizleyip kötü kokulardan arındırıyor.
Kategoriler
Haberler

Hayvan Pazarı, Kurban Bayramı’na hazırlanıyor

Alaca Belediyesi, Kurban Bayramı öncesinde kurbanlıkların yer alacağı hayvan pazarında temizlik çalışmaları gerçekleştirdi. Ekipler, hayvan pazarında ilaçlama ve temizlik çalışmaları yaparak Kurban Bayramı öncesine hazırlık yaptı.

 

Kategoriler
Haberler

Alaca’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından öğrencilerin moral ve motivasyonunu artırmak amacıyla, yaklaşık 5 bin öğrencinin katılımıyla “Alaca Öğrenme Şenliği” yapıldı.
Alaca Kaymakamlığı ve Alaca Belediyesince Veli’nin Çayırı mesire alanında organize edilen etkinlikte binlerce öğrenci eğlenceli vakit geçirdi. Şişme oyun gruplarında aktiviteler yapıp, eğlence ekipleriyle dans eden çocuklara pamuk şeker, mesir macunu, ekmek arası döner ve meşrubatlar ikram edildi.
34 kurumun stant kurarak tanıtım yaptığı etkinlikte, yıl içinde çeşitli yarışmalarda ve eğitiminde başarılı olan çocuklara bisiklet, tablet, bilgisayar gibi hediyeler verildi. Yaklaşık 5 saat süren etkinlikte çocuklar, sona ermekte olan eğitim öğretim sezonunun yorgunluğunu attı.
Saygı duruşunda bulunulması akabinde ise İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda Müftülük Kur’an Kursu talebeleri tarafından ilahi ekibi sahne aldı. Alaca Halk Eğitim Merkezi tarafından 3’lü Trio gösterisi, öğretmenler tarafından müzik dinletisi, Kırşehir yöresine ait davul zurna ekibi, Fatih Ortaokulu halk oyunları ekibi, Çorum Belediyesi bando ekibi gösterilerini sundu. Programda, Fatih ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulu tarafından yöresel oyunlarımız olan mendil kapmaca ve yumurta oyunları gibi oyunlar oynandı. Ateş gösterisi, Hacivat-Karagöz oyunu, Aşık ile Maşuk gibi gösterilerin de yapıldığı şenlikte Alaca Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü kursiyerleri tarafından müzik konseri de verildi.
Törende konuşan Vali Yardımcısı Tamer Orhan, düzenlenen “Öğrenme Şenliği”nin Çorum ve ilçelerine örnek bir proje olduğunu belirterek, bu güzel programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Orhan, programın diğer ilçelere de örnek olacağını ifade etti. Alaca Kaymakamı Hicabi Aytemur, törende yaptığı konuşmada, eğitimin önemini bildiklerini, bu nedenle Alaca’da ilk defa örnek olabilecek bir öğrenme şenliği düzenlediklerini söyledi. Şenliğin birçok amaca hizmet ettiğini belirten Aytemur, “Biliyoruz ki insan; insan olarak doğmaz, insan olmayı öğrenir. Çocuklarımıza yıl boyunca daha iyi, daha güzel, daha adil, daha merhametli insan nasıl olacaklarını öğretmeye çalışıyoruz. Bu şenliğin birkaç amacı var ama temel amacı çocuklarımıza daha iyi insan, paylaşmayı, dayanışmayı, adaleti bilen insan olmayı öğretmektir.” dedi.
Kovid-19 salgınının iki yılda çocukların üzerinde olumsuz etkiler bıraktığına dikkati çeken Aytemur, öğrenme şenliğinin bu olumsuz etkilerin silinmesinin başlangıcı olarak gördüklerini kaydetti. Özgüveni yüksek nesiller yetiştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Aytemur, “Özgüvenli çocuklara, nesillere ihtiyacımız var. Bu şenlikte çocukları kurumlarla tanıştırarak, özgüvenlerini artırmak istiyoruz. Biliyoruz ki coğrafyayı değiştiren şey para, petrol, doğalgaz değildir, coğrafyayı değiştiren o coğrafyanın çocuklarıdır, gelecek nesilleridir. Alaca’nın, Çorum’un bu ülkenin ve bu coğrafyanın ileride hakimi ve hakemi olacak çocukların yetişmesi, özgüvene sahip nesillerin yetişmesi için bir nebze katkımızın olması bizi mutlu edecektir.” diye konuştu. Akademik eğitimle moral ve ahlak eğitiminin iç içe geçmesini arzuladıklarının altını çizen Aytemur, şunları kaydetti:
“Birin binden küçük olduğunu ama helal bir liranın, haram bin liradan büyük olduğunu da bilsinler istiyoruz. Bir anlık adalet, bin yıllık ibadetten daha değerlidir, daha önemlidir. Kardeşliği, paylaşmayı, dayanışmayı sağlayan bu şenliğin amacına ulaşmasını umuyorum.”
Alaca Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu ise uzun süren salgın döneminin ardından ilçedeki öğrencileri bir araya getirmek istediklerini, uzun süre hazırlık yapıp, güzel bir etkinlik yaptıklarını kaydetti. Etkinlikte emeği geçen tüm kurumlara teşekkür eden Başkan Şaltu, tüm öğrencilere katılımlarından dolayı teşekkür etti. Etkinlik sonunda protokol üyeleri de katılımcı gençlere eşlik ederek halay çekti. Programa tüm Alaca protokolü, Çorum protokolü, çeşitli kurum ve kuruluşla birlikte sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından yoğun bir katılım oldu.

Kategoriler
Haberler

Alaca Belediyesi, yaz konserleri etkinliği kapsamında sevilen sanatçı Ali Kınık’ı hayranlarıyla buluşturdu. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen konsere Kaymakam Hicabi Aytemür, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, Ak Parti İlçe Başkanı Ragıp Ağaçdan, Belediye Başkan Yardımcıları Fatih Arslan, Şerif Arslan, İl Genel Meclis Üyeleri Abdurrahman Karagöz, Dursun Kaya, Nazım Çetin, Ülkü Ocakları Çorum İl Başkanı Orhan Tosik, Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Ali Kınık, seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle dinleyicileri mest etti. Konser sırasında yağan yağmura aldırış etmeyen hayranları sevilen sanatçıya müziklerinde eşlik etti.

BAŞKAN ŞALTU’DAN TEŞEKKÜR

Belediye Başkanı Halli İbrahim Şaltu, Konser sonunda Ali Kınık’a hediye takdim ederken, “yaza merhaba” konserine katılan herkese teşekkür etti. Başkan Şaltu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda” Allah’ın izniyle biz bu yollarda daha çok yürüyeceğiz ve beraber çok ıslanacağız. Buralara kadar gelip bu güzel gecede bizlere eşlik ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Yine kıymetli sanatçımız Ali Kınık Bey’e bizlere eşlik ettiği için kendisine ayrıca çok teşekkür ediyorum.”

Kategoriler
Haberler

İRAP hakkında bilgilendirme!

İRAP; TOPLUMUN AFET BİLİNCİNİN ARTIRILARAK AFET RİSK YÖNETİMİNİ GÜÇLENDİRİP ŞEHRİMİZİ AFET RİSKLERİNE VE OLASI ETKİLERİNE KARŞI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN HAZIRLANMIŞ ÇOK KAPSAMLI BİR EYLEM PLANIDIR.

15/07/2018 tarihli ve 30479 sayılı 4 No’lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 52. Maddesinde; “Afet ve acil durum risk azaltma, müdahale ve iyileştirme il planlarını, mahallî idareler ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği ve koordinasyon içinde yapmak, uygulamak ve uygulatmak” ile 23/07/2019 tarih ve 30840 sayılı 11. Kalkınma Planı’nda, afet risk azaltma çalışmaları yapılarak afetlerin neden olabileceği can ve mal kaybının asgari düzeye indirilmesinin amaçlandığı ifade edilmekte, afet yönetimi hedefleri arasında il düzeyinde afet risk azaltma planlarının hazırlanması” ve 2020/2 Nolu “İl Afet Risk Azaltma Planı Hazırlama Genelgesi”ne istinaden hazırlanan İRAP kapsamında belediyemizin sorumluluğunda olan bazı konuları halkımız ile paylaşıyoruz.

TAŞKIN-SEL KONUSUNDAKİ SORUMLULUKLARIMIZ

Köylerde dere yataklarına moloz, hafriyat, çöp vb. Atılmamasına yönelik denetim çalışmaları

Şehir sellenmeleri ve taşkınlarda akıntıyı azaltmak ve yeraltı suyu geçirgenliğini artırmak için kaldırımlarda su geçirgenliğine sahip yüzey kaplama/döşeme malzemesi kullanımının sağlanması

Dere yataklarının imar durumlarının kontrol edilmesi (kapalı/kuru derelerin durumları riskli alanlarda yapılaşmaya izin verilmemesi, yaklaşma mesafelerine uyulması)

Mekansal planlar hazırlanırken taşkın yönetim planı ve kuraklık yönetim planı gibi havza bazlı planların dikkate alınması

Taşkın tehlike haritalarında belirlenen taşkın alanlarının imar planlarına işlenmesi/revize edilmesi

Taşkın alanlarında bulunan binalara ait su basman kotunun, aşırı yağışlarda meydana gelebilecek yüzeysel akış ve göllenmeler dikkate alınarak değerlendirilmesine yönelik çalışmalar (bodrum katta yapılaşma izni verilmemesi)

İl genelinde yapı stoku ile ilgili veri alt yapısının tamamlanması

Yağmur suyu drenaj ve kanalizasyon hatlarının bakım-onarım ve temizlik işlemleri

Eylem: Taşkın riski bulunan alanlardaki belediyelerin hoparlör sistemleri ile taşkına yönelik duyuru, ilanlar, bilgilendirme yapılması

Su faturalarında afet farkındalığına yönelik bilgilendirmeler yapılması

DEPREM KONUSUNDAKİ SORUMLULUKLARIMIZ

İl geneli için ortak bir CBS veri tabanının oluşturulması

Yeni yapılacak olan Kamu binaları ve kritik tesislerin yer seçiminde deprem risklerini dikkate almak

KÜTLE HAREKETLERİ KONUSUNDAKİ SORUMLULUKLARIMIZ

Kazı güvenliği ve alınacak önlemlere ait genelge esaslarına uyulmasına ilişkin denetimler yapılacaktır

İKLİMSEL/ METEOROLOJİK KONUSUNDAKİ SORUMLULUKLARIMIZ

İklim değişikliğine uyum kapsamında yapı bazında kullanılacak dayanıklı malzeme ve yapı tipi belirlenmesi. Şiddetli rüzgârdan etkilenebilecek ağaçlar, bina kaplamaları, bayrak/aydınlatma direkleri, antenler, trafik lambaları ve reklam panoları vb. malzemelerin belirlenerek sağlamlaştırılması.