Kategoriler
Haberler

Battal Dede Parkı Millet Bahçesi oluyor

AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, son günlerde ilçelere yönelik sağladığı kazanımlara bir yenisini daha ekledi. Milletvekili Ceylan’ın yaptığı girişimler neticesinde Alaca’da bulunan Battal Dede Parkı’nın Millet Bahçesi’ne dönüştürülme için 500 bin TL ödenek sağlandı. TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerine katılmanın yanında bakanlıklardan Çorum’a hizmet ve yatırım getirilmesi için de yoğun çaba sarfeden Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Alaca Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu’nun Millet Bahçesi konusundaki talebini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a aktardı. Milletvekili Ceylan’ın ilettiği proje Bakan Kurum tarafından da kabul edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Bakan Murat Kurum’un direktifleriyle kabul edilen proje ile Battal Dede Parkı’nın Millet Bahçesi olarak düzenleneceğini vurguladı. Alaca Denizhan Mahallesi’nde bulunan parkta uygulanacak projenin 2 milyon 454 bin 112 TL tutarında olduğunu anlatan Milletvekili Ceylan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, Alaca Belediyesi’ne Millet Bahçesi için 500 bin TL destek aktarıldığını bildirdi. Alaca Belediyesi tarafından yapılan fizibilite, mimari ve peyzaj çalışmaları ile atıl durumda bulunan 21 bin 318 metrekare alana sahip Battal Dede Parkı’nın modern bir hale geleceğini söyleyen Ceylan, Alaca Belediyesi tarafından vatandaşların aileleri ile birlikte sosyalleşebileceği modern bir yaşam alanının en kısa zamanda ilçeye kazandırılacağını kaydetti. Ceylan, yapılacak olan yatırımın Alaca’ya hayırlı uğurlu olmasını temenni ederken, göreve geldiği günden beri başarılı çalışmalara imza atan Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu’nun da her zaman destekçisi olduklarını ifade etti.
Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu ise, Millet Bahçesi’ne destek veren başta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olmak üzere, AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’a, İl Başkanı Yusuf Ahlatçı’ya ve İlçe Başkanı Ragıp Ağaçdan’a teşekkür etti.

Kategoriler
Haberler

Karslı’dan Başkan Şaltu’ya ziyaret

Çopraşık Köyü İmamı Eren Karslı, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu’yu makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Şaltu, Karslı’ya teşekkür etti.

Kategoriler
Haberler

İsmailli Köyü Derneği’nden ziyaret

İsmailli Köyü Dernek Başkanı Mustafa Güler, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu’yu makamında ziyaret etti. Dernek çalışmaları hakkında Başkan Şaltu’ya bilgi veren Güler, İsmailli Köyü’nde yapılan çalışmalar hakkında da istişarelerde bulundu. Başkan Şaltu ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Mustafa Güler’e teşekkür etti.

Kategoriler
Haberler

Başkan Şaltu, vatandaşların sorunlarını dinlemeye devam ediyor

Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, vatandaşların sorunlarını dinlemeye devam ediyor. Ülke olarak koronavirüs nedeniyle zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, sosyal mesafeyi koruyarak vatandaşlara ziyaretlerini sürdürüyor. Genelde evinden çıkıp mesaiye yürüyerek gelen ve her daim vatandaşların yanında olan Başkan Şaltu, vatandaşlarla istişare etmeyi de ihmal etmiyor. Talepleri birinci ağızdan dinleyen Belediye Başkanı Şaltu, vatandaşlardan gelen taleplere anında müdahale ederek çözüme kavuşturuyor.

Kategoriler
Haberler

Alaca Belediyesi, yeni yılda kiralara zam yapmayacak

Alaca Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, Covid-19 salgınının yol açtığı ekonomik hasarın giderilmesine katkıda bulunmak amacıyla kiracıların 2021 yılı kira ücretlerine zam yapmama kararı aldıklarını müjdeledi.
Koronavirüs nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de esnaf ve kiracıların zor bir süreçten geçtiğini belirten Başkan Şaltu, “Mülkiyeti Alaca Belediyesine ait olan ve kirada bulunan taşınmazların, pandemi sürecinden dolayı zor durumda olan esnaflarımıza katkı sağlamak için zam yapmayacağız. Bizler esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın her zaman yanındayız. Bu zor günleri de birbirimize destek çıkarak atlatacağız inşallah” dedi.

Kategoriler
Haberler

Koçhisar sulamasında kısım ihaleye çıkıyor

AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Alaca Belediyesi ziyaretinde müjdeyi verdi

 AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, AK Parti İlçe Başkanı Ragıp Ağaçdan ve Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu’yu ziyaretinde Koçhisar Barajı’nın 2. Kısım ihalesiyle ilgili müjdeyi verdi. Çorum’un en büyük sulama projesi olan 118.350 dekar arazide kapalı sistem sulama yapacak şekilde projelendirilen Alaca Koçhisar Barajı Sulama Projesi’nin 2. Kısım (pompajlı) ihale ilanına çıktığını açıklayan Milletvekili Ceylan, ihalenin 11.01.2021 tarihinde yapılacağını belirterek, “Alacalı çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.

“Çorum’un sanayiden sonra en önemli sektörün tarım olduğunu her zaman ifade ettik” diyen Milletvekili Ceylan, “Alaca tarımına çok ciddi bir katkı sağlayacak olan bu projenin ihale edilmesi ve bir an evvel Alacalı tarımsal işletmeler ve geçimini topraktan sağlayan hemşerilerimiz ile çiftçilerimizin hizmetine açılması en büyük emelimizdir. Alaca’da sulanabilir arazilere olan ihtiyaç halkımıza hizmet edebilmek adına bizi sulama projelerine ve sulanabilir arazi çabasına yönlendirmiştir. Bunu ilk kısım ile Alaca ovasının yarısını sulu tarımla buluşturduk. Bugün hedefimizde 2. Kısım vardı bunun da ihale tarihi belli oldu. 2. Kısım projesinin de tamamlanarak 118.350 dekar araziyi suyla buluşturmuş olacağız. Buda Alaca tarımına önemli bir yatırımımız olacak” dedi.

Bilindiği üzere daha önce 1. Kısım sulama projesi gerçekleştirilmiş ve tarım arazilerinin bir kısmı sulu tarıma geçmişti. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte tarım arazilerindeki verimde doğal olarak 2,3 katına çıkmıştı. DSİ, 2. Kısım ihale tarihini de belirledi. 11.01.2021 tarihinde 2. Kısım (pompajlı) Koçhisar Barajı sulama Projesi’nin ihalesi gerçekleştirilecek. Daha önce 1. Kısım olan 75 bin 680 dekar arazi cezibeli olarak sulanıyordu. 11.01.2021 tarihinde yapılacak olan ihale ile 1. Kısım sulamanın sayaçları da takılmış olacak.

TOPRAKLAR VERİMİNİ ARTTIRACAK

42.670 dekar arazi sulayacak olan Alaca Koçhisar Sulaması 2. Kısmın Alacalı çiftçilere büyük katkı sağlayacağını aktaran Milletvekili Ceylan, “Çorum’un en büyük tarım arazileri arasında bulunan Alaca ilçemizin tarım arazileri 2. Kısım ile birlikte tamamen sulu tarıma geçmiş olacak. Tarım arazilerinin veriminin arttırılması adına önemli bir yatırım olarak değerlendiriyoruz. Alacalı çiftçilerimizin merakla beklediği 2. Kısım ihalesinin müjdesini buradan vermek istiyoruz. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, çiftçilerimize ve Alacamıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

BAŞKAN ŞALTU’DAN TEŞEKKÜR

Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu ise, Koçhisar Barajı sulamasının Alaca için büyük önem arz ettiğini, katkılarından dolayı başta Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli olmak üzere, AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya, AK Parti İl Başkanı Av. Yusuf Ahlatçı, İlçe Başkanı Ragıp Ağaçdan’a, DSİ yetkililerine teşekkür etti.

Kategoriler
Haberler

Alaca’yı canlandıracak proje atağı!

Alaca Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan Alaca Kaymakamlığı ve Alaca Ticaret Sanayi Odası ortaklığındaki “Alaca İlçesi Gelişim Stratejileri Raporunun Hazırlanması” projesi OKA’dan destek almaya hak kazandı.

Aynı şekilde Alaca Kaymakamlığı tarafından hazırlanan Alaca Belediye Başkanlığı, Boğazkale Kaymakamlığı ve Ortaköy Kaymakamlığı ortaklığındaki “Hitit Yolu Canlanıyor” projesi de OKA’dan destek almaya hak kazandı.

Proje kapsamındaki sözleşmeler Ticaret Sanayi Odası ev sahipliğinde imzalandı. İmza törenine Alaca Kaymakamı Kürşad Atak, Boğazkale Kaymakamı Ali Cemal Altınöz, Ortaköy Kaymakamı Zeynep Acar, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, Alaca TSO Başkanı Günser Şirin, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Arslan, OKA Çorum İl Koordinatörü Özgür Yalçın, OKA Çorum Yerel Ofis Uzmanı Tuğba Purtul, Alaca Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı, Kaymakamlık Proje Koordinatörü Özlem Çeribaş katıldı.

Sözleşme sonrasında Alaca ilçesinin sosyoekonomik ve kültürel altyapısını canlandırılacak yatırımların ve programların istişareleri gerçekleştirildi.

 

“Alaca İlçesi Gelişim Stratejileri

Raporunun Hazırlanması” Projesi

 

Teknik destek kapsamında, Alaca İlçesi Gelişim Stratejileri Raporunun hazırlanması için danışmanlık desteği alınması talep edilmektedir. Alaca İlçe Belediyesi’nin başvuru sahibi olduğu projeye Alaca İlçe Kaymakamlığı ve Alaca Ticaret ve Sanayi Odası ortak olarak katılmaktadır. Hazırlanması planlanan rapor kapsamında, ilçenin mevcut durumundan yola çıkılarak, yatırım ve istihdam ortamının gelişimi, potansiyel ve alternatif yatırım konularının değerlendirilmesi ve ilçenin sosyo-ekonomik gelişimine yönelik stratejilerin belirlenerek, ortak akıl çerçevesinde ilgili tüm kurumlarla paylaşılması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede ilçenin gelişimine yönelik kısa, orta ve uzun vadeli stratejiler ve bu stratejilerin gerçekleştirilmesine yönelik faaliyetler yazılı olarak ortaya konulacaktır.

 

“Hitit Yolu Canlanıyor” Projesi

 

Teknik desteğimiz 2011 yılında Hititler in göç ve ticaret yollarının GPS yardımı ile güzergahlarının çıkartılması sonucu ortaya çıkan Hitit Yolu bisiklet ve yürüyüş yolları parkurlarının ulusal ve uluslararası alanda daha iyi anlatılmasını sağlayarak ilçenin ve bölgenin ekonomisine olan katkısının artırılması için gerekli eylemlerin belirlenerek bir plan oluşturmasını kapsamaktadır. Eylem planı çerçevesinde, Stonehenge, Machu Picchu, Mısır Pramidleri, Roma gibi tarihe yön vermiş önemli yerleşim yerleri ve eserlerin tanıtım faaliyetleri incelenerek, benzer örneklerin Hitit Yolunda uygulanmasını sağlayacak bir plan ortaya çıkarılacaktır. Eylem planı hazırlanırken, yazılı/görsel medyanın yanı sıra dijital medyanın da etkisi analiz edilerek planlanacak bütçe bu alanlara ayrılarak kaynakların etkin kullanılması da sağlanacaktır. Diğer taraftan hazırlanacak eylem planı bölgede ki konaklama ve diğer alt yapı ihtiyaçlarının belirlenmesine ve tespit edilen ihtiyaçların hangi sürelerde faaliyette olması gerektiğini gösteren bir yol haritası niteliği de taşıyacaktır. Eylem planı Çorum ili sınırları içerisinde bulunan Alaca, Boğazkale ve Ortaköy ilçelerini kapsayacaktır. Üç ilçenin ortak akılla üreteceği eylem planı bu bölgedeki ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesi açısından da oldukça önemlidir.

Kategoriler
Haberler

Başkan Şaltu’dan 24 Kasım mesajı

Alaca Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında tüm eğitimcilerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

“Yarınlarımızın umudu olan çocuklarımızın, eğitim ve öğretiminde büyük sorumluluk sahibi olan öğretmenlerimize minnet borçluyuz” diyen Başkan Şaltu, “Başöğretmen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; ‘Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmenlerdir.’ Çocuklarımızın, gençlerimizin eğitimi için gece-gündüz demeden çalışan tüm öğretmenlerimize minnettarız. İçinde bulunduğumuz bu zorlu pandemi sürecinde de, öğretmenlerimiz çocuklarımızın eğitimden geri kalmaması için sürekli çaba sarf etmekte. Her koşulda, çocuklarımızın geleceğini düşünen fedakar öğretmenlerimizin, Alaca Belediyesi olarak her zaman yanlarında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Gecesini, gündüzünü öğrencileri için harcayan öğretmenlerimize vefa borçluyuz. Bu duygu düşüncelerle, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlar, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi de rahmetle anıyorum.”

 

Kategoriler
Haberler

YAPILANDIRMA FIRSATINI KAÇIRMAYIN!

Alaca Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Arslan, vergilerde yeni bir yapılandırmanın TBMM’de kabul edildiğini kaydederken, borcu olan mükellefleri ve emlak vergisinin kasım ayında ödenecek ikinci taksiti için vatandaşlara çağrıda bulundu.
İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi‘ne eklenen Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları ve Hazine alacaklarını kapsayan vergi borcu yapılandırmasına ilişkin düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Ayrıca belediyelere olan borçlar, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, diğer vergi ve harçlar, su, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları, muhtelif ücretlerden kaynaklı kurum alacakları ve zam ve faizleri de yapılandırmaya dahil edildi.

HEMŞEHRİLERİMİZ YAPILANDIRMADAN FAYDALANSIN

Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Arslan, yapılandırma ve emlak vergisi ikinci taksiti için vatandaşları uyardı. Başkan Yardımcısı Arslan, yapılandırma yasası ile birçok konuda vatandaşların ödemede rahatlayacağını söylerken, “Devletimiz birçok konuda vatandaşlarını düşünen çalışmalar gerçekleştirmektedir. Özellikle Covid-19 hastalığı nedeniyle devam eden pandemi döneminde de önemli refleksler göstererek vatandaşlarımıza fayda sağlanmıştır. Son olarak çıkarılan vergi ve borçların yapılandırılmasını içeren yasa 7256 sayılı yasa bunun en güzel örneğidir. Bu zorlu süreçte ödeme sıkıntısına düşen vatandaşlarımız için yapılandırma adeta bir can suyu olmuştur. Belediyelere olan borçlar da yapılandırma kapsamı içindedir. Bu nedenle Alaca’da belediyemize borcu olan vatandaşlarımızı yapılandırma için bekliyoruz. Yapılandırma faizlerin önemli bir kısmının silinmesini içerdiği gibi taksitlendirmeye de olanak vermektedir” diye konuştu.

EMLAK VERGİSİNDE İKİNCİ TAKSİTLER KASIM SONUNA KADAR

Diğer yandan emlak vergisi dönemi olduğuna da dikkat çeken Arslan, “Belediyelerin tahsil ettiği emlak vergisi, çevre temizlik vergisi ve ilan reklam vergisi de ikinci döneminde bulunmaktadır. İlki Mayıs ayı sonunda biten vergilendirmenin ikincisi ise Kasım ayı sonuna kadar devam etmektedir. Bu nedenle hemşehrilerimizin bir sıkıntı yaşamaması için gelmelerini bekliyoruz” ifadesiyle sözlerine son verdi.

Kategoriler
Haberler

Ekin Pazarı yoluna sıcak asfalt!

Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu ve AK Parti İlçe Başkanı Ragıp Ağaçdan, ekin pazarı yolunda yapılan asfalt çalışmasını yerinde inceledi. Çalışmalar esnasında bölge esnafıyla biraraya gelen Başkan Şaltu, esnafın taleplerini dinledi. Başkan Şaltu, asfaltın atılmasında emeği geçen başta AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Av. Oğuzhan Kaya, İl Başkanı Yusuf Ahlatçı, İlçe Başkanı Ragıp Ağaçdan ve Karayolları Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.