Kategoriler
Haberler

Zeki Gül, Başkan Şaltu’yu makamında ziyaret etti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Danışmanı Alacalı Hemşehrimiz Zeki Gül, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu’yu makamında ziyaret etti.
Çeşitli konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulan ziyarette Hak İş Sendikası İl Başkanı Mustafa Köroğlu da yer aldı.
Başkan Şaltu, nazik ziyaretleri için Bakan Danışmanı Gül’e teşekkür etti.

Kategoriler
Haberler

Başkan Şaltu, muhtarlarla bir araya geldi

Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Arslan ile birlikte mahalle muhtarlarıyla buluştu. Muhtarların sorunlarını ve mahallelere yapılan yatırımları değerlendiren Başkan Şaltu, yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Başkan Şaltu ayrıca, mahalle muhtarlarının taleplerini dinledi.

 

Kategoriler
Haberler

Hastane yönetiminden teşekkür ziyareti

Alaca Devlet Hastanesi yönetim ve doktor kademesi Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu ve Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Arslan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarete, Alaca Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Enver Ergin, İdari ve Mali İşler Müdürü Berat Şahin, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Fatma Çiğdem Çopur, İdari ve Mali İşler Müdür Yardımcısı Turan Eke, Ortapedi Uzmanı Opr. Dr. Çağdaş Akman ve göreve yeni başlayan Anestezi Uzmanı Uzmn. Dr. Tuğçehan Akman katıldı. Ziyarette Başhekim Opr. Dr. Enver Ergin, Başkan Şaltu’ya bugüne kadar ki desteklerinden ötürü teşekkür etti. Başkan Şaltu ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ziyaretçilerine teşekkür etti.

Kategoriler
Haberler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Belediyemize çöp aracı hibe etti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Alaca Belediyesi’ne yeni çöp aracı hibe edildi.
Alaca Belediyesi araç filosuna bir yeni çöp aracı daha katmış oldu. Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, hibe edilen yeni çöp aracının ilçeye hayırlı olması dilendi.

Kategoriler
Haberler

Aşevinde pişiyor, ihtiyaç sahibi ailelerin sofrasına gidiyor

Günlük 70 haneye sıcak yemek!

Alaca Belediyesi, bünyesinde bulunan aşevi ile ihtiyaç sahibi 70 haneye günlük sıcak yemek ikramında bulunuyor. Alaca Belediyesi, sosyal belediyeciliğin gereği olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarını yalnız bırakmıyor. Bu kapsamda günlük hazırlanan üç çeşit yemek 70 hanede yaklaşık 160 kişiye ulaştırılıyor.

HAFTANIN 6 GÜNÜ SICAK YEMEK

Aşevinde özenle hazırlanan günlük 3 çeşit sıcak yemek, Pazar günleri hariç haftanın 6 günü ekipler tarafından vatandaşlarımızın kapılarına kadar bırakılıyor.

ADAK VE BAĞIŞLAR KABUL EDİLİYOR

Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, göreve geldikleri günden itibaren günlük olarak vatandaşlara sıcak yemek ikramına devam ettiklerini belirterek, aynı zamanda adak ve bağışlarda bulunmak isteyen vatandaşların hayırlarının da kabul edildiğini ifade etti. Bunun dışındaki tüm masrafların belediye tarafından karşılandığına dikkat çeken Başkan Şaltu, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yaz kış demeden her zaman yanlarındayız” diye konuştu.

RAMAZAN AYINDA SAYI YÜKSELİYOR

Belediye Başkanı Şaltu, aşevinde sıcak yemek ve ekmek ikramının Ramazan ayında 2000 kişiye ulaştığını, 5000 kişilik ise ekmek dağıtımı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Covitten dolayı karantinada olan vatandaşlara da yemek ikramında bulunduklarını söyleyen Başkan Şaltu, “Ekiplerimiz özel kıyafetleri ve özel kullan-at kapları ile koronavirüsten dolayı evinde yemek yapamayan vatandaşlarımıza da hizmet vermektedir” dedi.

Bu hizmeti sunarken maddi durumu göz önünde bulundurulmaksızın kendilerinden talepte bulunan bütün vatandaşlara verdiklerini hatırlatan Başkan Şaltu, ayrıca cenazesi bulunan vatandaşlara da ev hanesine yetecek kadar yemek gönderdiklerinin altını çizdi.

Kategoriler
Haberler

Futbol turnuvası başladı

Alaca Belediyesi, ilçemizde faaliyet gösteren resmi kurum, kuruluşlar ve STK’lar ile vatandaşlarımız arasında birlik ve beraberlik şuuru oluşturmak, takım adına oynayan oyuncular arasında sevgi, saygı ve takımdaşlık bilincini sağlamak ve ilçemizde amatör sporlara olan ilgiyi her yaş kademesine yayarak toplumsal spor bilincini yerleştirmek amacıyla Halısaha Futbol Turnuvası düzenlendi. 4 grupta 23 takımın mücadele ettiği turnuva kura çekiminin ardından ilk maçlarla başladı. Açılış maçlarına Kaymakam Hicabi Aytemür, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, Belediye Başkan Yardımcıları Fatih Arslan, Şerif Arslan ve sporcular katıldı. 1 hafta ilk maçlarda alınan skorlar şu şekilde: Sanayispor-Yükselenspor 2-9, Balkar Sigorta-Din Görevlileri 2-8, Kuruluşspor-Perla Mobilya 2-12.

A GRUBU: Yükselenspor, Din Görevlileri, Perla Mobilyaspor, Kuruluşspor, Balkar Sigorta, Sanayispor.

B GRUBU: Yıldızlarspor, Hışırspor, Altınorduspor, Sarısüleyman Köyü, Alaca İlçe Jandarma, YEDAŞSpor.

C GRUBU: Anadolu Ambalajspor, Cafe Deyim FC, Sadık Dostlar Tarım Ürünleri, Birol Kırtasiye, Özhanspor, Enes Elektrik.

D GRUBU: Alaca Belediyespor, Hastane Optik, Hastanespor, Alacahöyük Jandarma, Yurt Mobilyaspor.

 

Kategoriler
Haberler

2022 ÖLÇÜ VE TARTI BEYANNAMELERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Alaca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, 2022 ölçü ve tartı beyannameleri ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “2022 yılında damga ve muayeneye tabi bulunan 2021 damgalı ölçü ve tartı aletlerine ait müracaat beyannameleri: 05.01.2022 ve 28 Şubat 2022 tarihleri arasında kabul edilecektir. Belediyemiz sınırları, içerisinde bulunan kapasitesi 2. Tona kadar olan Elektronik Baskül, Terazilerin( Bakkal –Kasap – Market – Eczacı – Kuyumcu –Pastane – Kuruyemiş – Market – Bakkal ) vb. gibi olan esnaflarımızın Müracaat Beyannamelerini Yetkili servislere; müracaat etmeleri; Pazarcı – ve Köylü Esnaflarımızın kullandıkları; Masa Terazisi, Mekanik Basküller, Tek kollu Kantarlar, Metreler, Litreler, Ölçekler, Kilogramları, İbreli Terazileri Müracaat Beyannamelerini Bağlı bulundukları Belediyelere, 2 Ton’ dan dan yukarı olan her türlü Yüksek çekerli Basküllerin Müracaat Beyannamelerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine vermeleri gerekmektedir. Esnaflarımızın Cezalı duruma düşmemeleri için Beyannamelerini; 28 Şubat 2022 tarihine kadar vermeleri gerekmektedir. Denilmektedir.”

Kategoriler
Haberler

Belediye Meclisi 2022 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi

 

Alaca Belediyesi Meclis Üyeleri 2022 yılının ilk toplantısını Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı yeterli çoğunluğun sağlanmasıyla başladı. Mecliste ilk olarak encümen üyesi seçimi, denetim komisyonu seçimi ve ihtisas komisyonlarının seçimleri gerçekleştirildi. Geçen yıl komisyonlarda görev yapanlar yeni yılda da oy birliğiyle tekrar seçildi.

Meclis gündeminin 4. Maddesinde ise zabıta ve itfaiye personellerinin fazla mesai ücretleri karara bağlandı. Zabıta ve itfaiye personellerinin yeni yılda mesai ücretleri 386 TL olarak belirlendi. Aynı şekilde sözleşmeli personellerin de ücret tespiti ve meclis komisyon huzur hakları görüşülerek karara bağlandı.

Gündemin 7. Maddesinde ise İller Bankası’ndan GES projesi için kredi kullanılması konusunda Belediye Başkanına yetki verilmesi görüşülerek karara bağlandı.

SU SAYAÇLARI İSTEĞE BAĞLI OLACAK

Bilindiği üzere daha önce yeni su sayaçlarının akıllı sayaç olarak takılması zorunlu hale gelmişti. Konuyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, yeni fiyat oluşumundan dolayı vatandaşlardan tepkiler aldıklarını belirterek, “Son zamlardan sonra akıllı sayaçları 1200 TL yaptılar. Daha önceden 600 TL idi bu da vatandaşlarımız için makuldü. Bu konuyu meclisimize taşıyarak sizlere sunuyoruz. Dileyen akıllı sayaç alsın, dileyen normal sayaç taksın şeklinde bu kararı alalım istedik” dedi. Bu madde oy birliği ile kabul edildi. Bundan sonraki süreçte isteyen binasına akıllı sayaç, isteyen de normal sayaç takabilecek.

BAŞKAN ŞALTU YAPILAN ÇALIŞMALARLA İLGİLİ MECLİSİ BİLGİLENDİRDİ

Başkan Şaltu, belediye olarak yaptıkları son çalışmalarla ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. Yüzme Havuzu ile ilgili eksik kalan bir bütçenin olduğunu hatırlatan Başkan Şaltu, “Geçen ay Spor Toto Teşkilatı’ndan 1 milyon 300 bin lira talep ettik ve Spor Toto Teşkilatı’na giderek sözleşmeyi imzaladık. Allah nasip ederse yüzme havuzunun tamamı yaklaşık 6 milyon lira hibe ile yapıyoruz. Müteahhit firma iyi çalışıyor. Nisan sonu, Mayıs başı gibi teslim ederiz dediler. Yetişmezse bile zaten sözleşme gereği Haziran’da kesin bitecek” dedi.

YENİ ÇÖP ARACI GELİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yeni çöp aracı hibe aldıklarını söyleyen Başkan Şaltu, “Isızu marka yeni aracın yakında mauyenesi yapılacak ve plakası takılarak ilçemize gelecek” diye konuştu.

KİLİTTAŞI ÇALIŞMALARI

Hava şartları müsaade ettiği sürece Battal Dede parkında çalışmaların devam edeceğini söyleyen Başkan Şaltu, kilittaşı çalışmalarıyla ilgili de şu bilgileri verdi: “Kilitli parke taşı işimize son vermek üzereyiz. 15 evler dediğimiz bölge var oranın parke çalışması bitti. Sağlık evlerinin bulunduğu bölgede çalışmalar sürüyor orası da tamamlanacak. Nisan başında da 30 bin metrekare kilittaşı için ihaleye çıkarak tekrar çalışmalarımıza başlayacağız” dedi.

ÇORUM YOLU VE YOZGAT YOLUNA ASFALT

Başkan Şaltu, “Bazı bölgelerimizde asfalt eksiğimiz var. Yakın zamanda bu konuda da Karayolları Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığımız söz verdi. Gerekli sözü aldık hava şartlarına göre hem Çorum yolu girişi, hem de Yozgat yolu girişinin beton asfaltını yaptıracağız. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

Kategoriler
Haberler

Emlak vergisinde son gün 30 Kasım

Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Arslan, emlak, işyeri çevre temizlik ve ilan reklam (tabela) vergilerinin ikinci taksitinin son ödeme gününün 30 Kasım olduğunu hatırlattı.

Her yıl iki taksit halinde ödenen emlak vergisinin ikinci taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım olduğunu belirten Belediye Başkan Yardımcımız Fatih Arslan, “Hemşehrilerimiz ödeme konusunda sıkıntı yaşamamaları için ödemelerini son güne bırakmasınlar” dedi. Arslan, ödemelerin belediye veznelerinden, Halk Bank, Ziraat Bankası gişelerinden ve PTT şubelerinden yapılacağı gibi belediyenin www.alaca.bel.tr resmi internet sayfasından online olarak da yapılabileceğini söyledi.

 

Kategoriler
Haberler