Kategoriler
Haberler

Personilimiz Ertuğrul Küçük’e takdir ve teşekkür belgesi

Kaymakam Kürşad Atak ve Belediye Başkanımız Halil İbrahim Şaltu, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşanan sel felaketinde göstermiş olduğu gayret, azim ve çalışmalarından ötürü personelimiz kepçe operatörü Ertuğrul Küçük’e teşekkür ve takdir belgesi verdi.

Kategoriler
Haberler

ACİL DURUMDA KULLANILAN NUMARA 112 OLARAK DEĞİŞTİ

Belediyemiz ile ilgili tüm istek, şikayet, duyuru ve bilgi işlemleri için 153’ü arayabilirsiniz.

 

Kategoriler
Alaca Birlik Gazetesi

20 Ağustos tarihli Alaca Birlik Gazetesi

https://www.alaca.bel.tr/alaca-birlik-gazetesi/

Kategoriler
Haberler

ALACA BELEDİYESİ SEL MAĞDURLARINI UNUTMADI!

Geçtiğimiz günlerde ülkemiz Karadeniz bölgesini etkisi altına alan kuvvetli yağış sonucu Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta meydana gelen sel felaketinde yaralar devlet ve millet yardımıyla hızla sarılmaya devam ediyor. Kastamonu Bozkurt ilçesinde meydana gelen yoğun yağış sonrasında çayın taşması ile yaşanan sel felaketinde suların çekilmesi ile dere yatağında yer alan birçok binanın çöktüğü görüldü. Öte yandan AFAD ekipleri ve JAK timleri de sualtı ve üstü arama ve kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Hayatın durduğu Bozkurt’a Türkiye’nin farklı bölgelerinden yardımlar geldi. Bu yardım çalışmalarına bir katkıda Alaca Belediyesi sundu. Alaca Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu yapmış olduğu açıklamada; “Ülkemizin hangi bölgesi olursa olsun elimizden geldiğince, belediyemizce yardımlarımızı sürdüreceğiz. Bu zor günleri birlikte atlatacağız. Malumunuz geçtiğimiz günlerde  Kastamonu Bozkurt ilçesinde meydana gelen sel felaketinde destek olmak üzere bir adet iş makinemizi ve selden etkilenen bir diğer ilimiz Sinop Türkeli ilçemize de iş makinasından sonra bir aracımızı da gönderdik. Gücümüz nispetinde afet bölgesine yardıma devam edeceğiz. Mevlam ülkemize bir daha böyle felaketler yaşatmasın.” dedi. Diğer yandan, Türk Kızılay ekipleri de sel bölgesinde ilk günden itibaren yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Batı Karadeniz’de meydana gelen sel felaketinin ardından Kızılay, Sinop, Bartın ve Kastamonu’da 436 afet uzmanı ve gönüllüsü ile yardım çalışmalarını sürdürüyor. Selden etkilenen vatandaşlara gün boyunca su, sıcak yemek ve ikramlık dağıtımı yapan Kızılay, psikososyal destek çalışmalarını da başlattı.  Selin en fazla etkilediği Sinop’un Ayancık, Bartın’ın Ulus ve Kastamonu’nun Bozkurt ilçelerinde mağdur olan vatandaşların beslenme ihtiyaçlarını karşılayan Kızılay, afet uzmanları ve gönüllülerinden oluşan 436 kişilik ekip ve 51 mobil ikram ve hizmet aracıyla sahada görev yapıyor. Selin neden olduğu travmanın etkilerini azaltmak içinde çalışma başlatan Kızılay PsikoSosyal Ekipleri ile vatandaşlara destek veriyor.

Kategoriler
Haberler

Atatürk Büstü Çevresi Yenileniyor

Çevre düzenlemesi neticesinde cumhuriyet meydanında bulunan Atatürk büstü ve etrafı Alaca Belediyesi tarafından yeniden dizayn edilerek yenileme çalışmaları başladı. Belediye tarafından bakım onarım yenileme çalışmaları 16 Ağustos 2021 Pazartesi günü itibariyle başladı en kısa zamanda en güzel görünüme kavuşacak şekilde yapılması planlanan çalışmalar vatandaşlarımız tarafından takdir edildi. Emeği geçenlere teşekkür eden vatandaşlarımız belediyemizi yapmış olduğu bu çalışmadan dolayı tebrik ederek çevre düzenlemesine göstermiş olduğu katkıdan dolayı  Belediye Başkanımız Halil İbrahim Şaltu’ya teşekkür ettiler.

Kategoriler
Haberler

Acil Durumlarda Tek Numara 112 olarak değiştirildi

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan ve Tüm Acil Çağrıların  (İtfaiye:110, Sağlık:112, Afad:122, Polis:155, Jandarma:156 ve Orman Yangını:177) TEK NUMARA 112 altında toplanması ve acil duruma müdahale ekiplerinin aynı merkezden sevk ve koordinasyonunun sağlanması amacıyla Valilikler bünyesinde 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlükleri faaliyete başladı. Bu anlamda Çorum 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü hizmete girmiş olup, tüm acil çağrı numaralarının TEK NUMARA 112 ‘den karşılanması uygulanması başladı.

İlçemiz genelindeki tüm acil durum ekiplerine  TEK NUMARA 112 ‘den ulaşılabilmektedir.

Ayrıca yine İçişleri Bakanlığımız tarafından hazırlanan ve hizmete giren Engelsiz 112 aplikasyonu sayesinde Konuşma ve Duyma Engelli Vatandaşlarımızın da hiç kimseye ihtiyaç duymadan Acil Durum ekiplerine ulaşabilmeleri sağlanmıştır.

112 Acil Çağrı Hattının gereksiz arama ve asılsız ihbarlarla meşgul edilmemesi, gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza daha hızlı ulaşabilmemiz açısından hayati önem taşımaktadır.

Acil Çağrı Merkezi, ülkenin her yerinde vatandaşın kullanımına sunuldu.

7 numaranın tek bir numarada birleştirilerek, hizmet verildiğini belirten yetkililer, bu 7 numaranın 155 polis imdat, 156 jandarma, 122 AFAD, 112 Ambulans, 110 itfaiye, 177 orman, olan illerde 158 sahil güvenlik olarak belirlendiği ifade edildi.

Kategoriler
Haberler

Belediyemize olan eski borçlarınızı yapılandırıyoruz!

Kategoriler
Haberler

Halk Eğitim Merkezi’nin Yöresel ürünler kursundan görseller

Alaca Halk Eğitim Merkezi, çalışmalarını sürdürüyor. Halk Eğitim Merkezi’nde kurs gören bayanlar yöresel ürünlerden oluşan çalışmaları büyük beğeni topladı.

Kategoriler
Haberler

ALACA’YA YATIRIM DEVAM EDECEK

AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Alaca İlçesini ziyareti sırasında ilçeye merkezi hükümet, belediye ve özel idare aracılığı ile yapılan hizmetleri anlattı. İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Bektaş ile birlikte Alaca İlçesi’ni ziyaret eden Milletvekili Ceylan, ilk olarak da Kaymakamlığa gitti. İlçe Kaymakamı Kürşat Atak tarafından karşılanan Ceylan, ilçenin genel durumu hakkında bilgiler aldı. Ardından da Alaca Belediyesi’ne geçen Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, İlçe Başkanı Ragıp Ağaçdan, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Arslan, il genel ve belediye meclis üyeleri ve teşkilat mensuplarıyla görüştü.
Ziyaretler sırasında Alaca İlçesi’ne yapılan yatırım ve gelen hizmetleri anlatan Ceylan, Alaca’ya 19 yıldır çok önemli hizmetlerin yapıldığını dile getirdi. Alaca’nın Çorum’da doğalgaza kavuşan öncelikli ilçelerden biri olduğunu ve doğalgazın asrın hizmeti olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Ceylan, devletin Çorum’a yaptığı en büyük yatırımlardan birinin de Alaca Koçhisar Barajı ve isale hatları olduğuna vurgu yaptı.
Son derece modern ve birçok ilde valiliklerden daha konforlu bir şekilde inşa edilen Kaymakamlık Hizmet binasının yapılarak hizmete açıldığını anlatan Ceylan, Gençlik Merkezi binasının tamamlanarak hizmete açıldığını, ayrıca 350 kişilik kız ve erkek öğrenci yurtlarının yapılıp açıldığını belirtti.
TOKİ’nin başlattığı konut hamlesinde de Alaca’ya 2 etap konutların kazandırıldığını, 3. Etap konutlara da başlanacağını dile getiren Ceylan, Tokat-Alaca-Sungurlu çevre yolunun ihalesinin yapıldığını kaydetti.
Sağlık alanında yeni bir hastanenin, Adliye binasının, çok sayıda okulun Alaca’ya kazandırıldığını vurgulayan Ceylan, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu ve ekibinin de başarılı çalışmalarla Alaca’yı daha yaşanabilir bir kent haline getirme gayreti içerisinde olduğunu söyledi.
Belediye’nin yeni makine parkı yaparak hizmete açtığını, araç parklarını yenileyerek güçlendirdiğini anlatan Milletvekili Ceylan, sosyal belediyecilik alanında da Maraşlı Parkı’na Kır Düğün Salonu yaparak, önemli bir eksikliği giderdiğini ifade etti.
Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle ilçeye yüzme havuzu yapımına başlandığına dikkat çeken Ceylan, yüzme havuzunun 6 ay içerisinde bitirilerek hizmete açılacağını bildirdi. Belediye’nin Pandemi sürecinde yaklaşık 600 bin TL ilçe halkına destek sağlamış olmasının da takdire şayan olduğunu ifade eden Ceylan, ayrıca belediyenin temel hizmetlerinin de aksatılmadan yürütüldüğünü ve ilçenin altyapı konusunda ciddi bir eksikliğinin bulunmadığını vurguladı.
Alaca Belediyesi’ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 500 bin TL destek sağladığını ve bir adet de çöp toplama aracı alındığını açıklayan Ceylan, “Baktığımız vakit, Alaca tarihin en önemli yatırımlarına ve hizmetlerine bizim iktidarımız döneminde kavuştu. Ama, Alaca için daha yapacaklarımız bitmedi. Milletimizin neye ihtiyacı varsa, bizler onun temini için çalışıyoruz. Köylerimize de Özel İdare aracılığıyla çok önemli hizmet yapıldı. İnanıyorum ki, Alaca’mız başta olmak üzere tüm köylerimiz şehir konforunda standartlara uygun hale gelecektir” açıklamasında bulundu.

Kategoriler
Haberler

Borçlarınızı yapılandırmayı unutmayın!

7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 09 Haziran 2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Arslan, düzenleme ile belediyelerin vergi ve sigorta gibi bir kısım borçları yapılandırılırken aynı zamanda vergi, su, atıksu, ücret gibi alacakları da yapılandırma kapsamına alındığını belirtti. Başkan Yardımcısı Arslan, “Bu yapılandırma fırsatını belediyeye borcu bulunan vatandaşlarımızın değerlendirmesi kendi menfaatlerine olacaktır. Bunun için tüm vatandaşlarımızın belediyemize başvurarak borçlarında yapılandırma yapabilirler” diye konuştu.